A A A

Brikety

V poslední době se obzvláště dřevěné brikety stávají stále oblíbenějším ekologickým palivem. Výhodou briket je především jejich vysoká výhřevnost, dlouhá doba hoření relativně čistý provoz.

Brikety se vyrábí mechanickým zhutněním drobného hořlavého materiálu, jako je například uhelný prach, dřevěné štěpky nebo piliny, sláma, papír apod.. K výrobě se užívá dvou základních způsobů.

Prvním z nich je hydraulický briketovací lis, kde tlakem razníku na komoru s lisovaným materiálem (pyliny, štěpky . . .) vzniknou pouze mechanicky zhutněné brikety. Využívá se především při zpracování dřevní hmoty o vlhkosti do 12%.

Druhým způsobem je výroba briket pomocí šnekového briketovacího lisu, kde tlakem šneku skrze předehřívanou komoru, kde se uvolňují přirozená pojiva z materiálu a následným zchladnutím briket dochází k získání potřebné tvrdosti. Postup se využívá především při zpracování slámy apod.

Obzvlášť populárními se v poslední době staly dřevěné brikety pro topení v krbových kamnech, kde je oproti topnému dřevu výhodou čistší provoz ( z dobře slisované brikety by se při běžné manipulaci neměly uvolňovat žádné její části) a dlouhá doba hoření, pohybující se u některých typů až v řádu mnoha hodin (záleží také na typu kamen).

 

 
Herna   Mahjong hry zdarma   Ubytovani na Slovensku   Sudoku online   Hry pro divky   Hry zdarma